Top Denge Platformu


Top Denge Platformu: Top Çubuk ve  Ters Sarkaç gibi akademide yaygın olarak bilinen bir kontrol problemidir. Öğrenciler tarafından kontrol sistemlerinin anlaşılmasında kullanılabileceği gibi akademide de gelişmiş kontrol algoritmalarının geliştirme ve testlerinde kullanılabilir. Açık kaynak kodlu yazılımları ve detaylı kullanıcı dökümanlarıyla birlikte kullanımı oldukça kolaydır. Ayrıca bu yönüyle teknik konularla ilgili yetişkinlerin merak duyacakları yeni bir ilgi alanına sahip olmalarını sağlayacak kadar da eğlencelidir.

Top Denge Platformu 120FPS'ye kadar destekleyen bir kamerayla birlikte gelir ve topun konumunu bulmak için bir görüntü işleme algoritması kullanır. Kaynak kodlarının verileceği bu yazılım, dilenirse kendi geliştirmelerinizi yapmanıza veya mevcut parametrelerini değiştirmenize olanak sağlar. Böylece hem kontrol sistemleri hem de görüntü işleme çalışmalarınızda size yardımcı olacak bir ekipman haline gelir.

Tasarımında, yaygın olarak kullanılan ve tedariği herkes için kolay parçaların seçilmesine özellikle dikkat edilmiştir. Böylece eğitim öğretimin yıpratıcı etkileri düşünülmüş, uzun yıllar yedek parça problemi yaşamaması sağlanmıştır.

RaspberryPİ gibi yaygın kaynağa sahip bir bilgisayar kullanmasının getirdiği avantajlar sayesinde bir çok eklenti ve yazılımla entegrasyonu sağlanabilir. Örneğin seri iletişim ile uygulama içerisindeki parametreler MATLAB, C# gibi ortamlara rahatlıkla aktarılabilir. 


Gallery